○ OS&UD: 6. část

○ Společná povídka Letní kurz: 15. část od Hope
○ Zapojte se a napište spolu s ostatními povídku! Více info ZDE.

soutěžní povídka Holka z oceánu od Anet

26. března 2011 v 21:43 | Anet, Kate, Tam | 28. ledna 2011 |  Ostatní

Holka z oceánu

"Miriam,pospěš si,musíme stihnout autobus!" ozval se hlas mé starší sestry z kuchyně.Dnes mi to trvalo obzvlášť dlouho,když jsem usínala ,cítila jsem se hrozně ,takový zvláštní pocit,jako by mi něco chybělo a já nevěděla co.Byl to stejný pocit,jako bych něco zapomněla a pak ve škole zjistila,že je to školní učebnice.Otráveně jsem se nasoukala do kabátu a zapnula kozačky.Líbla mamku na tvář a vyrazila do nového dne plného zimy,kruté zimy.Vydatně sněžilo a moje chmurná nálada vůči počasí mi opravdu den nevylepšily.Popoběhly jsme kousek k zastávce a vychutnávaly si zimu,která nám přes zimní kabáty profukovala až na tělo,naštvaně jsem si podupávala nohou do rytmu písničky od Rihanny a pobrukovala si Rude Boy. Setkala jsem se s pohledem Tomáše,spolužákem z mé třídy,a kývla mu na pozdrav.Dál nevědomky sledovala partu kluků,která si právě dávala své ranní cigáro. Když se konečně autobus došoural až k nám ,s chutí jsem předběhla všechny pitomečky a usadila se na první místo hned za řidiče,sestru jsem s chutí přenechala jejím obdivovatelům
a pustila si jinou písničku.Vytáhla jsem z batohu Upíří Deníky a začetla se do 15.kapitoly.


Ách Damon ,díkybohu,už se tam konečně objevil,pomyslela si Miriam a silně si poškrábala ruku,která ji vydatně svědila.Dočítala si tu stránku ,když se zase poškrábala ,když už měla toho škrábání plné zuby vztekle se na tu ruku podívala.Vyděsila se.

Místo normální vyrážky ,tam měla velké červené skvrny ,které vystupovaly z kůže ,že vypadaly jako
velké puchýře.Rozhlédla se po autobuse ,zda si toho někdo všiml.Nikdo,uff ,díkybohu,proběhlo jí hlavou a prozkoumávala si ty podivné útvary na ruce.Najednou jí začaly strašně šimrat uši a bolela jí hlava.Autobus zastavil a Miriam vyběhla ven bleskovou rychlostí ,utíkala ,nikam se neohlížela a dokonce ignorovala výčitky ,které na ni pokřikovali kolemjdoucí.Na sněhu jí to klouzalo a tak málem sebou švihla o zem.Doběhla na záchody ,kde se na sebe dívala do zrcadla.Viděla tam dívku,která měla její oči a její nos ,ale ta dívka byla úplně jiná.Vlasy byly rudější ,taková varovná červená a uši?Ty vypadaly jako špičatě jako uši nějaké šelmy.

"Co se to se mnou děje?" zeptala se sama sebe.Žádnou odpověď nečekala ,ale přesto jí dostala.

"Stává se z tebe mořská panna." Ozval se hlas z neznáma.

"Cože?Kdo jste?Kde jste?" zakřičela a rozhlížela se zmateně kolem sebe.Ten někdo nebo spíš něco přistálo přímo za ní.Otočila se a spatřila pohledného kluka ,který si jí zkoumavě prohlížel.Pak dodal:"Máš velmi hodně otázek a my máme tak málo času,pojď se mnou a dozvíš se všechny odpovědi a konečně tě přestanou svědit uši a i ta ruka ,na kterou teď právě myslíš."

Podívala se na něj v plném úžasu a jen nevěřícně třeštila oči.

Ten neznámý zřejmě nečekal na žádnou odpověď a podal jí ruku.Miriam se rozhodovala zda má jít,ale ta ruka jí tak ukrutně svědila,že už chtěla,aby přestala.Když vložila ruku do té jeho,usmál se a zamumlal něco nesrozumitelného a ocitli se na bílé pláži.Miriam se začala svlékat,protože to teplo bylo veliké.Když zůstala v tílku a v kalhotkách ,rozeběhli se s neznámým do moře.Chtěla se nejdřív nadechnout a pak skočit ,ale ten kluk jí tam stačil zatáhnout dřív ,než měla možnost vůbec se nadechnout.Když se v panice snažila nadechnout ,uvědomila si,že může dýchat pod vodou.Ten kluk ve slané vodě na ni promluvil.

"Mimochodech jsem přeslechl tvé jméno,
Miriam že?"

"Proč se ptáš ,když to víš?"prohlásila ironicky a pohledem naznačila,co tu vlastně dělají.

"Tak ,přepokládám ,že tě nic nesvědí,nic nebolí,protože jsi doma-v moři,naše království už na nás čeká,musíme přivítat nováčka.Ve tvém životě teď nastanou různé změny,můžeš chodit ven z vody,ale je to riskantní pro nás všechny,můžeme žít normální život jako lidé,ale když cítíme ,že bolest se blíží ,pomocí kouzla se přeneseme sem do Severního moře.Proto bych ti doporučoval,abys zůstala nějaký čas tu s námi ,než tvoje tělo projde změnami.Je to lepší ,než dorazit domů a říct,že jsi mořská panna a oni tě pošlou do blázince,dnešní lidé mořské panny neberou."promluvil smutným hlasem.

"Tobě se přesně tohle stalo ,viď?"

"Hm ale můžu říct,že se víc cítím doma tady než doma."

"Chápu,jak se vlastně jmenuješ?"

"Honza."

"Pěkné jméno,a kam teď vlastně plaveme?"

"Do našeho království,neboj se,vidím tvůj výraz,ale nemáš se čeho bát ,nejsme mořští koníci s podobou muže,no vlastně jenom ti nejvyšší tak vypadají ,my poddaní vypadáme úplně normálně,dýcháme pod vodou a vlastně mluvíme,jíme,spíme ,je to jako horní svět akorát pod vodou."

Už viděli horní vížky a milé tváře ,které se usmívali.Miriam cítila jistotu,že nic zlého ji tu nečeká.Chytla se Honzy pevně za ruku a plavala společně s ním k novému domovu.Domovu v čirém ,velkém moři.

Dodatek:

Miriam zůstala v moři ,nikdy se do světa lidí nepodívala.Její tělo už prošlo změnami a proto se z ní stala úchvatná mořská dívka.Od toho osudného dne ,kdy zmizela se stále pohřešuje.Její sestra zpanikařila,když zjistila,že není v autobuse a hledala ji všemožně po městě.Když přišla domů s prázdnou ,nikdo jí to nevyčítal a všichni se modlili ,aby Miriam byla v pořádku.Už ani nedoufali,že se vrátí a mysleli si to správně.Miriam s Honzou začali spolu chodit a poté ,co král Odyneus odešel na místo,kde teď odpočívá,Honza převzal jeho trůn a jeho žezlo a Miriam vládla s ním.A jestli někdy uvidíte smějící se dívku s rudými vlasy a kluka s modrými oči a sametovým hlasem a oříškovými vlasy,máme jistotu,že jsou to oni.

Povídku napsala: Anet

naše hodnocení

Začneme s gramatikou a úpravou. Gramatické chyby se tam neobjevovaly až tak často, jako spíš chybně napsané čárky (za slovem se píše čárka, pak mezera - ty to děláš naopak). Dále interpunkce a s tím souvislost mezi větami. Občas v tom byl fakt guláš. Například hned ze začátku "Dnes mi to trvalo obzvlášť dlouho,když jsem usínala ,…" vyzní to jako by usínala a přitom jí trvalo dlouho (co? Samy nevíme ???). Když už jsme u toho, někdy jsme některá slovní spojení vážně nepochopily ("Vydatně sněžilo a moje chmurná nálada vůči počasí mi opravdu den nevylepšily…") a ještě k tomu: nejdřív má chmurnou náladu kvůli počasí, pak si užívá zimu a pak zase naštvaně podupává nohou - jak se teda cítí? Má ráda zimu nebo ne?
Ještě k úpravě, někdy máme pocit, že odstavce tam jsou úplně náhodně. Taky jsou tam zmatky s vypravěčem. První odstavec píšeš formou JÁ a pak ONA. Chtělo by to buď sjednotit, anebo jasně rozlišit.
K obsahu: Dobrý nápad, ten se ti fakt povedl. Jen škoda, že to není víc rozpracované. Teď ti napíšeme největší konkrétní nesrovnalosti. Vezmeme to od začátku. Když vyběhla z autobusu, na jaké záchody se to dostala? A proč pak sestra zpanikařila, když ji nemohla najít v autobuse? Jsou v tom zmatky … Na záchodech jsou taky zmatky. Jak se tam ten kluk objevil, jak mohl vědět, co si myslí, proč jsi ho pojmenovala jako "něco", když na první pohled vypadal jako normální člověk? Když se ocitli na pláži, jak to, že ji to vůbec nevyvedlo z míry a začala se hned svlékat? Jak to, že tam bylo takové teplo, když to bylo u Severního moře? A jak to, že tomu cizímu neznámému klukovi tak věřila? Proč se jí pak vůbec nestýskalo po rodině? Mohla jsi aspoň na začátku nastínit rodinné vztahy, vůbec ji netrápilo, že jen tak zmizela a rodina ji hledá. A poslední velká nejasnost. Honza říkal "my poddaní", tak proč se pak stane králem? Jo a ještě k poslední větě: jak si můžeme být jisti, že jsou to oni, když na světě existuje tolik lidí, kteří vypadají stejně a navíc ani nevylézají z moře, chtělo by to víc specifikovat, třeba tam jen přidat, že když někdy v moři uvidíme takovouhle dívku a chlapce, mohou to být oni. A ještě jedna rada: nepiš do povídky na závěr "Dodatek". Kazí to celý dojem.
Zkus si třeba sepsat všechno, co jsme ti tu vytkly a příště při psaní povídky se snaž vyvarovat všem těmto chybám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama